Jak se přihlásit do fakultní pošty = G Suite PřF UK


Na přihlašovací stránku se dostanete zadáním adresy posta.natur.cuni.cz nebo gmail.com Případně i prostřednictvím stránky jiných Google služeb.


Zde je nutné zadávat uživatelské jméno včetně části za zavináčem. Tedy např. jmeno1@natur.cuni.cz a platné heslo do CASu.

Pokud se přihlašujete na svém vlastním, důvěryhodném počítači chráněným heslem do OS, pak můžete nechat  zaškrtnuté políčko: Zůstat přihlášen (Stay signed in). G Suite si Vaše heslo zapamatují po dobu 14 dní, nebo dokud nekliknete na tlačítko Odhlásit se.
Máte-li otázky k přihlašovaní a nebo ke G Suite obecně,  zadejte prosím Váš dotaz do fakultního Helpdesku.
Rušení elektronických účtů na PřF

Mnoho studentů a zaměstnanců zajímá, co se stane s jejich fakultním Gmail účtem a s daty uloženými v GA po jejich odchodu z fakulty. Vaší pozornosti proto doporučujeme následující text: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/cit/navody/ruseni-uctu
Podstatná informace je, že uživatelům není nijak bráněno odnést si svá data během ochranné lhůty, která začíná dnem ukončení posledního vztahu s PřF UK.

Pro tento účel je k dispozici jednoduchý a transparentní nástroj Google Takeout.


G Suite (dříve Google Apps)


V říjnu 2016 Google přejmenoval svou sadu aplikací Google Apps na G Suite. Došlo pouze ke změně jména a vše ostatní zůstává. Pod novým názvem G Suite tedy stále najdete Gmail, Disk Google, editory dokumentů a tabulek Dokumenty, Kalendáře a další...


Google Kalendáře na fakultních účtech

Pracovištím je v současnosti nabízeno zapojení se do používání oficiálních kalendářů v rámci fakultních G Suite. Seznam veřejných kalendářů je dostupný na fakultním webu, kde si každý zájemce může přidat libovolný kalendář do svého účtu.

Spolupracujeme se správci webů jednotlivých pracovišť a s vedoucími pracovníky na nastavení fakultních kalendářů podle specifik pracoviště.

Podrobnější informace jsou uvedeny v samostatném článku o fakultních kalendářích.

Další dostupné aplikace

Weby Google

Potřebujete pro vaši pracovní skupinu, spolek nebo projekt založit jednoduchý web na kterém byste udržovali pohromadě dokumenty a třeba i kalendáře a termíny úkolů?
Všichni studenti a zaměstnanci již mohou využívat službu Weby Google, která umožňuje jednoduše, rychle a bez znalostí programování vytvářet webové stránky. Elegantně tu můžete  vkládat další dokumenty připravené v G Suite jako jsou tabulky, prezentace, ale i kalendáře, obrázky, video a dokonce i diskusní skupiny.
Přístup na webové stránky máte plně pod kontrolou. Web můžete ponechat jako uzavřený prostor pro výměnu informací a sdílení dokumentů pouze v pracovním týmu, případně s omezením na celou fakultu či ho můžete vystavit pro zcela otevřený přístup. Pro začátek je tu jednoduchý návod k použití Webů.

Skupiny Google

Každý zaměstnanec i student fakulty si dnes může založit vlastní skupinu.
Asi první, co vás napadne je, že do skupiny přidáte své spolupracovníky nebo studenty a pak jim jednou za čas rozešlete emaily a dokumenty prostřednictvím skupinové adresy. Koncept Skupiny Gogle však jde ještě dál. Jednotliví členové mohou mezi sebou diskutovat a všechna korespondece, která byla odeslána i na adresu skupiny může být ihned dostupná na webu. Přitom přehledně řazena do témat která se sama skládají podle předmětu zprávy. Můžete samozřejmě ovládat to, kdo může tyto zprávy číst a kdo může do skupiny psát.
Každý dokument v G Suite či Web Google můžete sdílet i na skupinu. Členy skupiny můžete také pozvat na událost v kalendáři a od každého počkat na potvrzení účasti.

Každý si může sám založit vlastní skupinu s adresou jmeno-skupiny-usergroup@natur.cuni.cz. Část adresy “-usergroup” označuje právě uživateli založené skupiny, které nemají “oficiální” charakter týmu, projektu nebo spolku.

Všichni fakultní uživatelé mají možnost pro svůj tým, projekt nebo studentský spolek požádat i o skupinu s adresou jmeno-skupiny@natur.cuni.cz, která jim po ověření bude vytvořena.

Google+ a videokonference - Hangouts

Ve svém fakultním Google účtu můžete nově začít využívat další žádanou službu: Google+. Jde o sociální síť integrovanou napříč ostatními Google službami. Jejím základem jsou tzv. kruhy, díky kterým se sdílení a komunikace přibližuje reálnému životu. Vytvořte si kruhy svých spolužáků z kurzů, kolegů či studentů a sdílejte s nimi dokumenty, videa nebo odkazy na zajímavé články.
Součástí Google+ jsou také Google Hangouts, tedy videokonference až pro 15 účastníků, díky kterým můžete se svým týmem spolupracovat na dokumentech, studenti konzultovat s vyučujícím nebo například obohatit přednášku o zahraničního hosta. To vše bez ohledu na to, kde se právě jednotliví účastníci nachází.

Hangout lze i vysílat online pro celý svět a později zveřejnit jeho záznam.

Ke sdílení novinek na určité téma lze také vytvořit Google+ stránku, na jejímž obsahu se může podílet více autorů. Zkuste třeba začít založením stránky své studentské organizace, ročníku, kurzu nebo kapely.

Vytvoření Google+ Události je pak ideální pro komunikaci s účastníky akce a následné sdílení fotografií.

Přečtěte si více o tom, jak využít Google+ ve vysokoškolském prostředí


Implementace Google Apps na Přírodovědecké fakultě UK

Překlopení stávajícího poštovního systému do Google Apps proběhlo 17.2. ve 12:00.


Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Od 17. února 2012  skončilo doručování e-mailů do Vaší e-mailové schránky na fakultním serveru (Horde) a veškerá nová pošta je již doručována pouze do nové schránky v Google Apps dostupné na adrese posta.natur.cuni.cz. Starý e-mailový systém včetně Horde bude vypnut. Zatím je však dostupný pro Vaši případnou kontrolu migrace dat.

Do nového systému se přihlásíte Vaš
im stávajícím uživatelským jménem a heslem z CAS. Je tedy nezbytně nutné mít v CASu nastaveno platné heslo.

Vaše stávající e-mailová adresa zůstává i nadále zachována ve stejném tvaru. Jako výchozí adresa pro odesílání zpráv je nastaven Váš alias ve tvaru jmeno.prijmeni@natur.cuni.cz

Zprávy uložené na serveru v původním systému, byly přesunuty do nového. Věnovali jsme veliké úsilí tomu, aby byl přesun Vašich emailů proveden bezchybně včetně označení štítky. Osobní data, jakými jsou kalendáře, kontakty a pošta uložená v lokálních klientech typu MS Outlook a Thunderbird, nebyla migrována a je na každém uživateli, zda si je bude chtít do Google Apps přenést sám. Ke všem způsobům migrace dat jsou k dispozici podrobné návody. Pro pomoc s migrací můžete odlovit IT správce na Vašem pracovišti, případně oddělení CITu - prostřednictvím Helpdesku.


Filtry nastavené ve starém systému Horde, jako jsou dovolená nebo přesměrování pošty, nebyly do nového systému Google Apps převedeny a každý uživatel si je musí vytvořit a nastavit sám. Návody pro přesměrování pošty jsou připraveny v sekci Návody pro uživatele.

Vaše dotazy a připomínky prosím směřujte na adresu ga@natur.cuni.cz

Žádosti o pomoc CITu prosím zadávejte přes Heldesk.

Centrum Informačních Technologií
Marek Míka


21.2.2012