Práce s webem


Založení webu

Vlastní Google Sites web je možné založit na https://sites.google.com/a/natur.cuni.cz/. Na tuto stránku se lze také dostat kliknutím na "Weby" v horní liště.

V levé části je tlačítko "Vytvořit", kterým se dostanete na průvodce založením nového webu. Vyberte tedy jméno webu, vyberte šablonu či motiv, případně uveďte popis webu (v položce "Další možnosti") a dejte "Vytvořit".


Budete přesměrováni přímo na Váš nový web, kde můžete dále provádět úpravy.

Přidání nové stránky na web

Novou stránku je možné přidat pomocí tlačítka "Nová stránka"


Dostanete se do průvodce vytvořením nové stránky. Musíte zvolit název nové stránky a její šablonu (typ). Každá šablona má své specifické vlastnosti, které ji odlišují od ostatních.
  • Webová stránka - běžná stránka s možností přidávání příloh
  • Oznámení - stránka stavěná pro vytváření a publikování oznámení. Každé oznámení má uvedené datum. Příklad použití: Oznamování novinek.
  • Úložiště souborů - tento typ stránky obsahuje připravené dialogy pro nahrávání souborů. Je tak možné ji využít jako úložiště pro data související s obsahem (materiály ke stažení apod.)
  • Seznam - obsahuje seznam, který je možné řadit. Položky seznamu je možné definovat dle potřeby.
  • Úvodní stránka - upravitelná stránka pro každého uživatele. Uživatelé na tuto stránku mohou přidávat různé gadgety a upravovat si ji tak pro sebe. Tuto možnost mají i uživatelé s právy pouze na prohlížení. Úpravy, které provádějí jsou vázané na jejich účet a neprojeví se u ostatních

Základní editace stránky

Pro vstup do režimu editace použijte ikonu "Upravit stránku":


V editoru pak upravíte stránku jak potřebujete. V menu je k disposici celá řada nástrojů pro změnu rozložení stránky, formátování i pro vkládání obsahu či tabulek. Dále je k disposici lišta nástrojů s rychlým přístupem k základním funkcím formátování.


Jakmile je úprava dokončena, uložíte změny pomocí tlačítka "Uložit".

Upozornění: Změnou jména/nadpisu stránky se automaticky mění odkaz v menu.

Vkládání prvků do stránky

Do stránky je možné v režimu editace vkládat širokou škálu prvků. Mimo obrázky, odkazy a další prvky je možné vkládat i Google Apps obsah (dokumenty, kalendáře, videa). Tyto prvky jsou propojeny se zdrojovými daty, takže např. v dokumentech jsou vidět provedené změny aniž by bylo třeba jej znovu vkládat.U každé položky je intuitivní průvodce vložením. Pokud to daný prvek umožňuje, je k disposici i nastavení zobrazení. Pokud chcete vložit např. Google Dokument, vybereme z nabídky "Dokument" a zobrazí se toto dialog pro přímé vybrání dokumentu z Vašich Google Docs. Zde si pak přímo vyberete daný dokument a potvrdíte.


V dalším okně pak pouze nastavíte volitelné prvky:Pro ostatní typy vkládaných prvků je postup velice podobný.

Smazání webu

Pokud se rozhodnete Váš web smazat, je tak možné učinit ze správy webu. Správu webu naleznete pod tlačítkem "Další" -> "Spravovat web".


Přibližně v polovině stránky je pak tlačítko "Smazat tento web". Po potvrzení smazání zůstane web uložený ještě po 30 dní. Pokud se v této době rozhodnete web obnovit, je to možné dle kroků popsaných v další části.

Obnovení smazaného webu

Pokud se rozhodnete obnovit svůj smazaný web, můžete tak učinit do 30 dnů od vymazání.
Přejděte na stránku "Weby" na adrese https://sites.google.com/a/natur.cuni.cz/. Na tuto stránku se lze také dostat kliknutím na "Weby" v horní liště.
V levé části budete mít položku "Smazané weby". Odsud můžete Váš smazaný web buď obnovit, nebo vymazat trvale. Automatické trvalé vymazání proběhne po 30 dnech od smazání.

Comments