Návody pro Google Groups (Skupiny)

Každý uživatel fakultních GA si může založit vlastní skupinu, přidávat do ní kolegy a posílat pak emaily a dokumenty prostřednictvím skupinové adresy. Koncept Skupiny Gogle jde však ještě dál. Členové mohou diskutovat a korespondence může být archivována na webu. Sami můžete určit, kdo má právo zprávy ve skupině číst a psát. Skupině také můžete sdílet dokumenty, kalendáře, události nebo weby.
Každý sám si může založit vlastní skupinu s adresou jmeno-skupiny-usergroup@natur.cuni.cz. Část adresy “-usergroup” označuje právě uživateli založené skupiny.
Všichni fakultní uživatelé mají možnost požádat i o skupinu s adresou jmeno-skupiny@natur.cuni.cz, která jim po ověření bude vytvořena.
Vlastní Google Groups skupinu je možné založit na groups.google.com/a/natur.cuni.cz. Na tuto stránku se jednoduše dostanete kliknutím na "Skupiny" v horní liště.

Jak založit a pojmenovat skupinu

Uprostřed stránky vidíte tlačítko "Vytvořit skupinu", kterým se dostanete na průvodce založením nové skupiny.

Zadejte tedy jméno skupiny. Během psaní jména se automaticky vyplňuje i emailová adresa skupiny (pokud obsahuje název diakritiku, objeví se bohužel i v adrese - to je třeba opravit). V tuto chvíli můžete adresu ještě můžete upravit. Je však výhodné, pokud můžete adresu odvodit z názvu skupiny. Všimněte si, že za Vámi zvoleným názvem bude doplněn povinný řetězec -usergroup. Ten je společný pro všechny uživateli vytvářené skupiny. V mimořádných případech můžete požádat o vytvoření skupiny s adresou v "oficiálnějším formátu". Tedy bez řetězce -usergroup.
Vřele doporučujeme vyplnit i popis skupiny, který se později zobrazuje v seznamu skupin a výrazně usnadňuje orientaci.

Nastavení oprávnění

Nyní se zaměřte na důležitý oddíl níže "Základní oprávnění"
Zobrazit téma - určuje, kdo může číst web archiv skupiny
Pokud pošlete email na adresu skupiny, ten se automaticky archivuje i na webu skupiny (lze vypnout). Pokud na tento email někdo odpoví a kopii zprávy zašle i na adresu skupiny, jeho odpověď se přehledně zařadí do jedné kategorie za první email.
Přidat - určuje, kdo může na emailovou adresu skupiny zaslat zprávy
To je jednoduše řečeno. Pokud byste např. přidali skupinu jako součást webu, aktivovali příslušnou funkci, uživatelé pak mohou vkládat příspěvky i z web stránky.
Připojit se ke skupině - kdo se může stát členem skupiny

Návrh nastavení oprávnění pro soukromou skupinu.

Zprávy mohou číst jen členové, které vyberete, zprávu vám však může poslat kdokoliv. Kdokoliv vás také může požádat o členství :)
V rozbalovacím menu nechte zvoleny pouze následující:
Zobrazit téma -  Všichni členové skupiny + Správci
Přidat - Všichni
Připojit se ke skupině - Každý může požádat + Kdokoliv může požádatComments