Vyhledávání


On-Type vyhledávání

Google Drive automaticky vyhledává v dokumentech již během psaní dotazu. Funkce prohledává automaticky jak v sekci Můj Disk, tak ve Sdíleno se mnou. V tomto případě se prohledávají pouze názvy dokumentu.
Pod vyhledáváním se Vám začnou zobrazovat vyhledané dokumenty. Pokud na jeden z nich kliknete, rovnou se Vám otevře.
  • Kliknutím na modré tlačítko Najít (nebo stisknutím ENTERu), se začne prohledávat i obsah dokumentů, což Vám může při hledání výrazně pomoci.

Vyhledávací dialog
Tento dialog rozšiřuje výše uvedené On-Type vyhledávání několika způsoby. Lze ho zobrazit vyznačenou šipkou v poli vyhledávání.
Dialog Vám umožňuje omezit vyhledávání pouze na některé typy souborů a zpřehlednit Vám výsledek.
  • Tím, že vyberete například Textové dokumenty, neprohledáváte pouze nativní Google dokumenty, ale i další běžné přípony (DOC, DOCX, ODT, apod.)
Další důležitá funkce je Vyhledat v doméně. Pokud je dokument sdílen na celou doménu, není běžně uživatelem vidět (ani v části Sdíleno se mnou). Pokud zadáte část názvu souboru a vyberete tuto volbu, soubor najdete.
  • Pokud název neznáte, lze použít jako zástupný znak hvězdičku (*). Ta Vám vyhledá všechny dokumenty sdílené na doménu.

Vyhledávací operátory

Vyhledávací operátory jsou nejefektivnější a také nejpřesnější způsob, jak najít dokument. Operátory velice pomáhají uživatelům, kteří mají stovky dokumentů a běžné vyhledávání nevrací požadované výsledky.

Zde je jejich výpis:

Operátor Definice Příklad
uvozovky “ ” Vyhledání dokumentů, které obsahují přesnou frázi. “přesně odpovídá tomuto sousloví”
OR Vyhledání dokumentů, které obsahují alespoň jedno ze zadaných slov. guláš OR řízek
- Spojovník Dokumenty, které neobsahují konkrétní slovo. Potřebujete-li tedy vyhledat dokumenty, kde je zmínka o salse, ale ne o tanci, použijte dotaz... salsa -tanec
from: Dokumenty, které sdílel konkrétní uživatele from:honza@gmail.com
to: Dokumenty sdílené pro konkrétního uživatele to:honza@gmail.com
is:starred Položky, které jste označili hvězdičkou. is:starred
is:hidden nebo is:archived Položky, které jste v hlavním seznamu dokumentů skryli zrušením zaškrtnutí políčka Zobrazovat na domovské stránce. is:hidden
type: Hledání podle typu dokumentu. Lze použít následující typy: document, spreadsheet, presentation, drawing, image, video, image_or_video, pdf a textdoc. type:spreadsheet
before:RRRR-MM-DD after:RRRR-MM-DD Vyhledání položek upravených před nebo po určitém datu. before:2010-12-01
owner: Vyhledávání podle vlastníka položky. Vyhledávání podle vlastníka funguje nejlépe s e-mailovou adresou. owner:josef@emailovaadresa.com
title: Vyhledávání podle názvu položky. title:”Konference 2010”

Comments